CatalàBasqueAnglèsFrenchCastellà

Agenda gegantera

DISSABTE 30 D’AGOST 2014 – Sant Fèlix i Santa Rosa

  • L’AMETLLA DE MEROLA (Berguedà)

XXV Trobada de gegants amb la participació dels gegants d’Andorra la Vella

17,30h.- A la plaça del Teatre: Activitats per la mainada.

18,00h.- Plantada de gegants, a la plaça del Teatre.

19,00h.- Passejada de gegants.

20,00h (aprox.).- Entrada a plaça, balls de gegants i lliurament de records.

Colles participants: 6.- Andorra la Vella (Principat d’Andorra), Navàs, Sant Pol de Mar, Santa Coloma de Cervelló, Santa Maria d’Oló, i els gegants amfitrions de l’Ametlla de Merola.

  • BLANES (Selva)

XVI Trobada de Gegants i Capgrossos – 10è Aniversari del gegantó Vadó Set-Trossos

18,00h.- Plantada de gegants al passeig de Cortils i Vieta, just davant del carrer Ample.

19,00h.- Passejada de gegants.

20,00h (aprox.).- Arribada al passeig de Cortils i Vieta (monument a la Sardana): Balls dels gegants participants, Ball dels Vescomtes, amb els gegants de Blanes en Gastó i na Caterina; parlament, lliurament de records i concurs de Fal·leres!.

Colles participants: 7.- Blanes-Esbart Joaquim Ruyra, Lloret de Mar (no s’especifica colla), Malgrat de Mar, Manlleu, Palafolls, Santa Coloma de Farners, i els gegants amfitrions de Blanes, en Gastó i na Caterina i el gegantó Vadó Set-Trossos.

  • LES BORGES DEL CAMP (Baix Camp)

XXII Trobada de Gegants i Capgrossos

18,00h.- Plantada de gegants, al passeig de l’Hort del Dasca.

19,00h.- Passejada de gegants.

19,30h.- Entrada a plaça, balls de gegants, parlament i lliurament de records.

Colles participants segons el programa oficial de la Festa Major: 10.- Alcover, l’Alforja, Botarell, Falset, Prades, la Ràpita, Selva del Camp, Valls (no s’especifica colla), Vinyols i els Arcs, i els gegants amfitrions de les Borges del Camp.

  • GRANOLLERS (Vallès Oriental).- Festa Major Blanc i Blaus

Rebuda als Gegants de Badalona – Passejada dels Gegants de Festa Major

Matí: Rebuda als Gegants de Badalona

12,15h.- A la plaça de Maluquer i Salvador: Rebuda dels gegants de Badalona, Anastasi i Maria, que sortiran en passejada conjuntament amb els gegants de Granollers, fins a la plaça de la Porxada.

Tarda: Passejada dels Gegants de Festa Major

17,30h.- Des de la plaça Poxada: Inici de la Passejada dels Gegants de Festa Major, amb la participació dels gegants locals i dels convidats de Badalona, els gegants Anastasi i Maria, passejada que finalitzarà a la mateixa plaça Porxada.

  • JUNEDA (Garrigues).- Festa Major

Branda de Gegantera”

Matí

  • MANRESA (Bages).- Festa Major

Cercavila Popular de Festa Major

18,00h.- Des de la plaça Major: Inici de la Cercavila Popular de Festa Major, amb la participació de:Colla Castellera Tirallongues de Manresa, Trabucaires del Casal Cultural de Dansaires Manresans, Trabucaires d’Igualada (colla convidada), Grups participants en la XXIX Oreneta d’Or Ciutat de Manresa, Pubilla i Hereu de la ciutat 2013, Geganters i grallers del Poble Nou, Geganters i grallers del Xup, Geganters i Grallers de Manresa, Xàldiga Taller de Festes.

Tancaran la cercavila : Associació Miquelets de Catalunya, Associació Miquelets de Girona, Associació Regiments de Barcelona, Associació Moià 1714 i Associació Cultural 1707 Almansa Històrica, Associació Miquelets del Regne de València i regiment d’Infanteria Mare de Déu dels Desemparats.

19,00h.- A la plaça Major: Arribada de la cercavila i balls populars.

  • MAÓ (Menorca, Illes Balears).- Festes de la Mare de Déu de Gràcia

Taller de Plomalls, per acompanyar els gegants

D’11 a 13h.- A la plaça de la Constitució: Taller de plomalls, per acompanyar els gegants, organitzat per la Colla de Geganters de Maó.

  • MIRALCAMP (Pla d’Urgell).- Festa Major

IV Trobada de Gegants i Capgrossos

18,00h.- Plantada de gegants, a la plaça de Sant Jaume.

  • PALAU-SOLITÀ I PLEGAMANS (Vallès Occidental).- Festa Major

Arribada del Gegant el Dimoni de la Pedra Llarga

21,00h.- Inici a la plaça de la Sardana: Arribada del Dimoni de la Pedra Llarga. Tabalers, bufadors acompanyaran al gegant el Dimoni de la Pedra Llarga a la plaça de la Vila perquè presideixi els versots i el correfoc.

  • PINEDA DE MAR (Maresme).- Festa Major

XXVIII Trobada de Gegants i Capgrossos

19,00h.- Plantada de gegants, a la plaça del Mar i avinguda Mare de Déu de Montserrat.

20,30h.- Passejada de gegants.

21,30h (aprox.).- Entrada a plaça, balls de gegants i lliurament de records, a la plaça de Catalunya.

Colles participants: 9.- Arenys de Mar, Arbúcies, Hostalric, Sant Joan Despí, Sant Vicenç de Montalt, Santa Susanna, Teià, Tordera, i els gegants amfitrions de Pineda de Mar.

  • SANT BARTOMEU DEL GRAU (Osona)

Trobada de Gegants i Capgrossos

17,00h.- Plantada de gegants, davant del Bar Restaurant “El Geu”.

18,00h.- Passejada de gegants.

19,00h (aprox.).- Entrada a plaça, balls de gegants i lliurament de records,

21,00h.- Sopar geganter i fi de festa amb “Boira Vigatana”.

Colles participants: 7.- Molins de Rei, Olost, Prats de Lluçanès, Roda de Ter, Sant Julià de Vilatorta, Vic-Carrer Riera, i els gegants amfitrions de Sant Bartomeu del Grau.

  • SANT HILARI SACALM (Selva).- Festa Major

Passejada de Gegants i Capgrossos

11,30h.- Pels carrers de la vila: Inici de la passejada dels gegants i capgrossos de Sant Hilari Sacalm.

  • SANT QUIRZE DEL VALLÈS (Vallès Occidental).- Festa Major

XXX Trobada de Gegants i Capgrossos – 30è Aniversari dels Gegants Quirze i Julita

18,00h.- Plantada de gegants, al Parc de les Morisques.

19,00h.- Passejada de gegants.

20,20h.- Entrada al parc de les Morisques, balls de gegants, lliurament de records i ballada final conjunta com a fi de festa.

  • LA SEU D’URGELL (Alt Urgell).- Festa Major

XXIII Trobada de Gegants i Capgrossos

17,00h.- Plantada de gegants, a la plaça dels Oms.

17,30h.- Passejada de gegants,

18,00h.- Ballada dels gegants, a la plaça de les Monges.

18,45h.- Nova passejada de gegants.

20,15h.- Entrada a plaça, presentació dels gegants, lliurament de records, i ballada final com a fi de festa, a la plaça dels Oms.

Colles participants segons el programa oficial de la Festa Major: 13.- Alp, les Borges Blanques (no s’especifica colla), Canillo (Principat d’Andorra), Castellbell i el Vilar, Masquefa, Parets del Vallès, Puigcerdà, Queixans, Sant Celoni, Sant Julià de Lòria (Principat d’Andorra), Tuïr (Rosselló, Catalunya Nord), Vilallobent, i els gegants amfitrions de la Seu d’Urgell.

  • TORTOSA (Baix Ebre).- Festes de la Cinta

Seguici de Festa Major

18,00h.- Sortida de la Casa dels Gegants del Seguici Festiu de la Cinta format pels Gegants i Cort de Bèsties de la Ciutat, que anirà fins a la plaça d’Espanya.

18,45h.- Seguici de Festa Major format per les pubilles, pubilletes, pregonera i autoritats en desfilada fins el Parc Municipal Teodor González. Acompanyen el seguici els Gegants i Cort de Bèsties i la Banda Municipal de Música de Tortosa.

  • VILAFRANCA DEL PENEDÈS (Alt Penedès).- Festa Major Sant Fèlix

Exhibició dels Balls Populars – Ball de l’Àliga – Processó i Entrada

Matí: Exhibició dels Balls Populars

09,30h.- Després de l’arribada de les colles castelleres de fora, tots els balls, grallers, falcons, castellers i banda, acompanyen els administradors des de la Casa de la Vila fins a la Basílica, on té lloc l’ofici solemne, amb l’ofrena dels Balls de la Festa Major.

A la sortida, les colles castelleres aixequen els seus pilars davant el monument als castellers. A continuació, amb tot el llarg seguici esmentat, els administradors i administradores de la Festa Major es dirigeixen a la Casa de la Vila on, juntament amb les autoritats municipals, presidiran una breu mostra folklòrica dels balls i les danses i a continuació el plat fort de la jornada, amb la participació dels gegants.

Tarda: Ball de l’Àliga – La Processó i l’Entrada

19,30h.- A la plaça Jaume I: Ball Solemne de l’Àliga.

19,45h.- A la plaça Jaume I: Sortida de Santa Maria de la tradicional processó de Sant Fèlix, formada per tota la comitiva habitual, la corporació municipal en ple i molts exadministradors i altres ciutadans i ciutadanes que acompanyen la imatge del patró de Vilafranca. La processó acaba també a la Basílica de Santa Maria, a la façana de la qual té lloc l’entrada de Sant Fèlix, moment tan intens com fugaç, on de forma simultània ballen tots els balls acompanyats per la barreja de les gralles i la música de la banda, mentre que un castell de focs inunda la plaça d’estrèpit i de llum. Un moment d’una bellesa íntima i inexplicable que renova anualment l’orgull dels de casa i l’admiració dels de fora. A l’acte hi participen els gegants i capgrossos.

————————————————————

DIUMENGE 31 D’AGOST 2014 – Sant Ramon Nonat

  • CENTELLES (Osona).- Festa Major d’estiu Sant Llop

XXXV Trobada de Gegants i Capgrossos

09,00h.- Plantada de gegants, a la plaça de Catalunya.

11,30h.- Passejada de gegants.

13,00h.- Entrada a plaça, balls de gegants i lliurament de records, a la plaça de Catalunya.

Colles participants: 15.- Argelers de la Marenda (Rosselló, Catalunya Nord), Balsareny (No s’especifica colla), Bràfim-La Cleca, Campdevànol, Cornellà de Llobregat, Esplugues de Llobregat, la Garriga, Gualba, Lliçà d’Amunt, Llinars del Vallès-La Patufa, Navarcles, Olesa de Montserrat, Sant Feliu de Codines, Vilassar de Dalt, i els gegants amfitrions de Centelles.

  • L’ESCALA (Alt Empordà).- Festa Major Santa Màxima

XXVI Trobada de Gegants i Capgrossos

17,00h.- Plantada de gegants, a la plaça de les Escoles.

17,30h.- Passejada de gegants.

  • L’ESTANY (Bages).- Festa Major

Trobada de Gegants i Capgrossos

10,30h.- Plantada de gegants.

  • MANRESA (Bages).- Festa Major

Matinades – Seguici Festiu de Barcelona – Seguici Festiu de Manresa – Ballades de les Imatgeries Festives de Barcelona i Manresa.

08,00h.- Barri Antic: Matinades de Festa Major amb les gralles dels Geganters.

09,30h.- Des del Museu Comarcal (Via Sant Ignasi): Inici de la Cercavila de les figures del Seguici Festiu de Barcelona, amb els Gegants de Ciutat, l’Àliga i els Capgrossos Macers, que finalitzarà a la plaça Major.

10,30h.- Des de la plaça Major a la Seu: Seguici de la Festa Major de Manresa amb el Seguici Festiu de la ciutat de Barcelona.

10,45h.- Davant de la Basílica de la Seu: Plantada de la imatgeria festiva.

12,30h.- De la Seu a la plaça Major: Arribada del Seguici de Festa Major; i a continuació, a la plaça Major: Ballada de la Imatgeria del Seguici de Barcelona, amb la participació de l’Àliga de Barcelona, els Gegants de la Ciutat, i els Capgrossos Macers, amb l’acompanyament dels Ministrers de la Ciutat de Barcelona i la Cobla Els Perdigots. Ballada de la Imatgeria de Manresa, amb la Cobla Ciutat de Manresa, Gegants, Nans, Àliga i Lleó.

  • MATADEPERA (Vallès Occidental).- Festa Major

Trobada de Gegants i Capgrossos

De 9 a 10h.- Plantada de gegants, al carrer de Sant Joan.

12,00h.- Passejada de gegants.

13,00h (aprox.).- Entrada a plaça, balls de gegants i lliurament de records, a la plaça del Casal de Cultura.

Colles participants segons el programa oficial de la Festa Major: 10.- Calafell, la Garriga, Montblanc (no s’especifica colla), Rellinars, Ribes de Freser, Roda de Ter, Sant Esteve de Palautordera, Sant Vicenç de Castellet, Vic, i els amfitrions els gegants de Matadepera.

  • MÓRA D’EBRE (Ribera d’Ebre).- Festa Major

XXX Trobada de Gegants i Capgrossos

17,30h.- Plantada de gegants, a l’Estació d’Autobusos.

18,30h.- Passejada de gegants.

19,30h (aprox.).- Arribada dels gegants al passeig del Pont: Ballada de gegants i lliurament de records.

  • RIPOLLET (Vallès Occidental).- Festa Major

Passejada i Ballada de Gegants i Cavallets

11,30h.- Plantada dels gegants de Ripollet i Cavallets de Barberà del Vallès.

12,15h.- Passejada de gegants.

13,15h.- Ball dels gegants de Ripollet i dels Cavallets de Barberà del Vallès, a la plaça de Pere Quart.

  • SANT HIPÒLIT DE VOLTREGÀ (Osona).- Festa Major

XI Trobada de Gegants i Capgrossos

09,30h.- Plantada de gegants, a l’Escola Abat Oliba.

12,00h.- Passejada de gegants.

  • SANT JOAN SAMORA (Alt Penedès).- Festa Major

Passejada de Gegants

18,00h.- Inici de la passejada de gegants, pels carrers de la vila.

  • TORÀ (Segarra).- Festa Major Sant Gil

I Trobada de Gegants i Capgrossos

17,30h.- Plantada de gegants, a la plaça del Vall.

18,30h.- Passejada de gegants.

Colles participants: 6.- Bellpuig, Calaf, Guissona, Oliana, Vimbodí-La Palanca, i els gegants amfitrions de Torà.

  • TORTOSA (Baix Ebre).- Festes de la Cinta

Trobada de gegants i Capgrossos

10,00h.- Plantada de gegants, al passeig central del Parc Municipal Teodor González.

11,30h.- Passejada de gegants.

12,30h.- Entrada a plaça, presentació dels gegants participants i mostra de balls de gegants.

13,30h.- Nova passejada de gegants, de tornada fins al Parc Municipal Teodor González, i en arribar tindrà lloc una ballada final conjunta de tots els gegants, com a fi de festa.

Colles participants segons el programa oficial de les Festes de la Cinta: 17.- Amposta, Ascó, Grallers de Jesús, Falset, L’Aguilot de Tortosa, Nanos del Barri de Sant Llàtzer, Grallers d’Aldover, l’Hospitalet de l’Infant, la Bisbal del Penedès, lo Golafre de Remolins, Colla Jove de Dolçainers, Alcanar, Borriana, Capçanes, Benicarló, Dolçainers de Masdenverge, i els gegants amfitrions de Tortosa.

  • URTX (Cerdanya).- Festa Major

Passejada de Gegants

13,30h.- Des de la plaça Major: Inici de la passejada de gegants pels carrers de la vila.

  • VILAFRANCA DEL PENEDÈS (Alt Penedès).- Festa Major Sant Fèlix

Anada i Entrada a Ofici – Lluïment dels Balls Populars – Ball de l’Àliga – Processó

Matí: Anada i Entrada a Ofici – Lluïment dels Balls Populars

09,15h.- A la plaça de la Vila: Anada a Ofici; i seguidament a la plaça Jaume I Entrada a Ofici.

11,30h.- A la plaça de la Vila: Actuació de Lluïment de tots els balls populars i els Falcons, amb la participació dels gegants, nans, capgrossos, drac i àliga.

Tarda: Ball de l’Àliga i Processó

19,30h.- A la plaça Jaume I: Ball Solemne de l’Àliga.

19,45h.- A la plaça Jaume I: Sortida de la Processó. Conduirà el Sant fins a casa de l’administrador Pere Cervera Bolet, a l’avinguda Lluís Companys, número 50. La imatge del sant anirà acompanyada pels balls populars, els Gegants, els Falcons, les colles castelleres, la Moixiganga i la banda.


————————————————————

DILLUNS 1 DE SETEMBRE 2014 – Sant Gil i Sant Llop

  • CENTELLES (Osona).- Festa Major d’estiu Sant Llop

Ballada de Gegants

11,00h.- Plantada dels gegants de Centelles, a la plaça Major.

12,00h.- Ballada dels gegants de Centelles, a la plaça Major.

  • SANT CELONI (Vallès Oriental).- Festa Major

Paradeta Gegantera

De 18 a 28h.- Al carrer Sant Pere (davant del local dels geganters): Paradeta Gegantera on es vendran samarretes, vídeos, puzles, banderoles… La paradeta restarà oberta durant els dies 1, 2 i 3 de setembre, organitzada per la Colla de Geganters de Sant Celoni.

  • VILAFRANCA DEL PENEDÈS (Alt Penedès).- Festa Major Sant Fèlix

Pregonet – Tronada – Cercavila dels Petits – Exhibició dels Balls Populars Infantils

16,30h.- A la rambla de Sant Francesc: Pregonet de la Festa Major dels Petits.

17,00h.- A la rambla de Sant Francesc: Encesa de la Tronada de la Festa Major dels Petits, i seguidament pels carrers del centre de la vila: Cercavila de la Festa Major dels Petits amb el Drac, els Diables, el Ball d’en Serrallonga, l’Àliga, els Gegants, els Nans, els Capgrossos, les Cotonines, les Panderetes, els Pastorets, els Cercolets, el Ball Pla, els Figuetaires, els Bastoners, els Panderos, el Ball de les Gitanes, els Falcons, els Xicots de Vilafranca, la Colla Jove dels Xiquets de Vilafranca, els Castellers de Vilafranca i la Banda de l’Escola Municipal de música Maria Dolors Calvet, i en arribar a la plaça de la Vila: actuació de lluïment dels balls populars petits.

Aquest dia està dedicat especialment a la mainada amb la celebració de la Festa Major dels Petits. Són molts els qui han assajat i s’han preparat per formar part d’algun dels balls de la Festa Major, i a partir de les 5 de la tarda s’organitza una concorreguda cercavila que s’acaba amb l’exhibició a la plaça de la Vila, talment una reproducció diminuta de la Festa Major “dels grans”. Així es cultiva el planter de la festa, alhora que els pares, orgullosos i satisfets, contemplen embadalits els seus fills balladors.

————————————————————

DIMARTS 2 DE SETEMBRE 2014 – Santa Màxima i Sant Antolí

  • MAÓ (Menorca, Illes Balears).- Festes de la Mare de Déu de Gràcia

Estrena dels nous vestits dels Gegants de Maó – 80è Aniversari dels Gegants

20,00h.- Al Pla de la Parròquia:

Aquest any en Tomeu i na Guida, Els Gegants de Maó, compleixen 80 anys i per dit motiu el proper dia 2 de setembre, a partir de les vuit de la nit ho celebraran amb tots els maonesos i visitants en una festa organitzada per l’Ajuntament i la Colla de Geganters de la Ciutat. Amb motiu de l’aniversari, la Ciutat de Maó obsequiarà als seus Gegants amb uns vestits nous, que se lis posaran al mateix Pla de la Parròquia durant la nit de celebració. Aquesta acabarà amb un enorme pastís per a celebrar la efemèride com cal.

  • TORREDEMBARRA (Tarragonès).- Festa Major Santa Rosalia

Desvetlla dels Gegants

23,00h.- Des de la plaça del Castell fins a la Fundació Pere Badia: Desvetlla dels Gegants. Els gegants de la vila despertaran i faran una passejada des del castell fins a les dependències de la Fundació Pere Badia.

————————————————————

DIMECRES 3 DE SETEMBRE 2014 – Sant Gregori el Gran, papa

  • TORREDEMBARRA (Tarragonès).- Festa Major Santa Rosalia

Cercavila de Vigília

19,15h.- Plantada dels elements del Seguici Popular, a la plaça de Mossèn Joaquim Boronat, amb la participació dels gegants i nans.

19,30h.- Des de la plaça de Mn. Joaquim Boronat: Inici de la Cercavila de Vigília, amb el Ball de Diables, la Virgília, el Ball de Serrallonga, la Mulassa, el Ball de Bastons, el Ball de Pastorets, el Ball de Gitanes, els Nans, els Gegants, el Ball de Cavallets i l’Àliga.

————————————————————

DIJOUS 4 DE SETEMBRE 2014 – Santa Rosalia

  • TORREDEMBARRA (Tarragonès).- Festa Major Santa Rosalia

Seguici Popular – Entrada i Sortida d’Ofici

09,00h.- Pels carrers de la Vila: Cercavila Matinal del Seguici Popular, amb la participació dels gegants, nansi bestiari.

10,15h.- Des de l’Ajuntament fins a l’església parroquial de Sant Pere Apòstol: Entrada a Ofici. La corporació municipal sortirà de l’Ajuntament precedida de l’Àliga.

10,30h.- A l’església parroquial de Sant Pere Apòstol: Solemne Ofici en honor a la patrona Santa Rosalia, i en acabar l’ofici Ofrena Floral i Toc d’Ofertori. Seguidament, Sortida d’Ofici: La corporació municipal es dirigirà a l’Ajuntament, precedida de l’Àliga, per presenciar la Passada de Lluïment del Seguici Popular, amb la participació dels gegants i nans.

  • TORTOSA (Baix Ebre).- Festes de la Cinta

Seguici Festiu dels Gegants i Cort de Bèsties

19,00h.- Sortida des de la Casa dels Gegants (Parc Municipal Teodor González), del Seguici Festiu dels Gegants i Corts de Bèsties de la ciutat.

————————————————————

DIVENDRES 5 DE SETEMBRE 2014 – Sant Llorenç Justinià

  • BREDA (Selva).- Festa Major

Pregó de Festa Major a càrrec dels Geganters de Breda

20,00h.- A l’Ajuntament: Pregó de Festa Major, a càrrec de la Colla de Geganters i Grallers de Breda, amb motiu de la commemoració dels seus 18 anys.

  • GUISSONA (Segarra).- Festa Major

Passejada i Ballada de Gegants

20,00h.- Des de la plaça del Bisbe Benlloch: Inici de la passejada de Guissona, que finalitzarà a la mateixa plaça amb una ballada de gegants.

  • MAÓ (Menorca, Illes Balears).- Festes de la Mare de Déu de Gràcia

Passacarrers dels Capgrossos

16,30h.- Des del Camí des Castell: Inici del Passacarrers amb els capgrossos de Maó.

  • MONTBLANC (Conca de Barberà).- Festa Major Mare de Déu de la Serra

Lliurament de la Medalla d’Or de Montblanc als Gegants de la Vila

22,00h.- A l’Ajuntament: Lliurament de la Medalla d’Or als Gegants i Geganters de la Vila de Montblanc, amb motiu dels 150 anys dels gegants.

  • OLOT (Garrotxa).- Festes del Tura

Ball del Gat i Gegants de Sant Miquel – Cercavila de la Faràndula d’Olot – Pregó de Festes i Ball del Gegant del Porc i el Xai

16,30h.- A la Residència Edat 3: Ball del Gat i els Gegants de Sant Miquel, acompanyats de la cobla Els Rossinyolets. Organitza: Colla de Geganters de Sant Miquel.

17,45h.- A l’Hospici: Inici de les Festes amb la cercavila dels Gegants, Nans, Cavallets, Cap de Lligamosques i la faràndula de la ciutat, acompanyats per les cobles La Principal d’Olot, La Principal de Cassà, Bisbal Jove, Rossinyolets, La Principal de Banyoles, osonenca, Cervianenca i la xaranga Los Salaos.

21,00h.- Des del Balcó de l’Ajuntament: Pregó de Festes a càrrec de l’entitat AOAPIX, que celebrar els 25 anys de la seva fundació. Seguidament, ball del gegants del Porc i el Xai amb la cobla La Principal d’Olot.

  • SABADELL (Vallès Occidental).- Festa Major

Despertar de Festa Major – Ball del Rodet

19,30h.- A la plaça de Sant Roc: Voltes del capgrós i Ball de Rodet.

19,30h.- A la plaça de Sant Roc: Despertar de Festa Major i Passejada de Gegants i Capgrossos, que finalitzarà a la mateixa plaça de Sant Roc. Participen: Gegants de ciutat, i de la Concòrdia, Gràcia i Creu Alta, i altres gegants de la ciutat.

  • SANT CELONI (Vallès Oriental).- Festa Major

Actuació dels Gegants de Sant Celoni

17,30h.- Al recinte municipal Alfons Montcanut: Berenar i animació a l’Associació Neurològica Amics Baix Montseny amb l’actuació dels gegants i la Colla de Timbalers i Diables de Sant Celoni La Pell del Dimoni.

  • SANTA COLOMA DE GRAMENET (Barcelonès).- Festa Major d’estiu

Seguici Inaugural de Festa Major

18,30h.- Plantada dels elements festius, passeig de Mossèn Jaume Gordi (església major)

19,30h.- Sortida del Seguici, seguici que finalitzarà a la plaça de la Vila.

Participants: Colla de Gegants i Capgrossos, Arrels de Barri, Ball de Bastons, Colla Vella de Diables, Grallers de Santa Coloma, Colla de Trabucaires, Colla de Draconaires, Bruixes de Gramenet, Colla de Castellers de Santa Coloma de Gramenet, Grup de Danses Tradicionals Triballcoloma i Drac de la Casa d’Aragó.

  • SENTMENAT (Vallès Occidental).- Festa Major

20è Aniversari de la Gegantona Laia

23,00h.- Al Pavelló de Can Sorts: “Barrakes”. Aquest any la gegantona Laia fa 20 anys i com a noia jove que és, celebrarà el seu aniversari obrint el primer ball de les Barrakes de Festa Major.

  • ULLDECONA (Montsià).- Festes Quinquenals

Arribada de la Mare de Déu de la Pietat

20,30h.- Arribada de la Mare de Déu de la Pietat a la vila, acompanyada per la Banda de Música d’Ulldecona, els gegants, l’Orfeó Ulldeconenc i el Cor Parroquial de Sant Lluc.


PATROCINADOR EXCLUSIU: AMB LA COL·LABORACIÓ DE:
Fundació Damm Generalitat de Catalunya Diputació de Barcelona Obra Social Fundació La Caixa